Yıldız Kaymasının Sebebi Nedir?

Gezegenler ve yıldızlar gece gökyüzünde görülmesi en kolay şeyler olsa da, uzayda dolaşan tek şey yıldızlar ve gezegenler değildir. Her an etrafta yüzen kaya parçaları da var.

Bu uzay kayalarından bazıları toz parçacıkları kadar küçük, bazıları ise kayalar kadar büyük! Uzay tozunun kayan yıldızlarla ne ilgisi var, merak ediyor olabilirsiniz? Pekala, kayan bir yıldızın yıldızlarla ve bu küçük kaya parçalarıyla ilgisi yoktur.

Gece gökyüzünde parıldadığını gördüğümüz yıldızlarla aynı büyüleyici parıltıya sahip gibi görünseler de, kayan yıldızlar aslında meteoroid adı verilen, Dünya atmosferine çarpan ve yanan küçük kaya veya toz parçalarıdır.

 

Bir meteoroidin gökyüzünde çizgiler çizerek izlediği kısa ve güzel ışık izine meteor denir. Meteorlar, insanların genellikle kayan yıldızlar olarak adlandırdıkları şeydir.

Yani uzaya düşen yanan bir kaya tehlikeli değil mi? Tipik olarak değil. Çoğu meteoroid sadece bir kum tanesi büyüklüğündedir ve Dünya’ya ulaşmadan önce yanar.

Çok nadiren, bir meteoroidin bir parçası atmosferimizdeki yolculukta hayatta kalabilir ve Dünya yüzeyine doğru yol alabilir. Bu olduğunda, Dünya’ya düşen kaya parçasına göktaşı denir.

Yılda birkaç kez Dünya, bir kuyruklu yıldızın güneşin etrafında dönerken geride bıraktığı toz ve enkaz izinden geçer. Bu kuyruklu yıldız izine meteor akışı denir.

Dünya, tozlu bir meteor akışından geçtiğinde, yüzlerce veya binlerce meteor doğar. Buna meteor yağmuru denir.