Süper Kahramanların Neden Gizli Kimlikleri Vardır?

Süpermen! Günü kurtarmaya geliyor. Suçlular ve kötü adamlar en iyisi dikkatli olmalı.

Süpermen, görev başındayken hiçbir şeytani maskaralığa müsamaha göstermeyecektir.

Süpermen’i çizgi romanlardan veya filmlerden tanıyorsanız, onun gizli bir süper kahraman kimliğine sahip olduğunu bilirsiniz. Pelerini takmadığı ve günü kurtarmadığı zamanlarda, Daily Planet gazetesinin yumuşak huylu bir muhabiri olan Clark Kent’tir.

 

Süpermen, gizli bir kimliğe sahip tek süper kahraman değil. Batman, Gotham sokaklarında suçla savaşmadığı zamanlarda Bruce Wayne adını kullanır. Aynı şekilde, Örümcek Adam, suç işleyenleri yakalamak için ağ örmediği zamanlarda Peter Parker’dır.

Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var ki? Süpermen, Batman ve Örümcek Adam olarak halk arasında yaşayamazlar mı? Neden Clark Kent, Bruce Wayne ve Peter Parker kılığında dolaşsınlar ki?

Süper kahramanlar gerçek olmadığından, gizli kimliklerinin sebeplerini yaratıcılarına bakmak zorundayız. Kendinizi bir süper kahramanın yerine koyarsanız, gerçek kimliğinizi iyi korunan bir sır olarak saklamak için bazı iyi nedenler olacağını hayal edebilirsiniz.

Peter Parker’ın kişiliği, Örümcek Adam’ın dünyayı kurtarmadığı zamanlarda nispeten normal bir hayat sürmesine izin veriyor. Örümcek Adam için alışveriş yapmanın veya sinemaya gitmenin ne kadar zor olacağını hayal edebiliyor musunuz?

Clark Kent’in kimliği, Süpermen’in umursadığı kişileri, onun gerçek kimliğini bilen düşmanlardan gelebilecek intikamlardan korumasına izin verir. Lex Luthor, Clark Kent’i bilseydi, Lois Lane’in başının büyük belada olacağına bahse girebilirsin!

 

Peki tüm bu gizli kimlik olayı nasıl başladı? İnsanlar tarih boyunca çeşitli nedenlerle gizli kimlikler kullanmış olsalar da bir süper kahramanın gizli kimlik kullanması 20. yüzyılın başlarına kadar gitmektedir.Ayrıca düşmanları maskenin arkasındakinin Bruce Wayne olduğunu bilseydi Batman de bu kadar korkmazdı. İnsan kimliğini gizli tutmak, Batman’in daha etkili bir suç savaşçısı olmasını sağlar.

1903 tarihli “The Scarlet Pimpernel” adlı romanda İngiliz Sir Percy Blakeney, Scarlet Pimpernel olarak kahramanca eylemler gerçekleştirirken gerçek kimliğini gizli tutar. Niye ya? Romana göre, “Çünkü Scarlet Pimpernel karanlıkta çalışıyor ve kimliği yalnızca en yakın takipçilerinin ciddi bir gizlilik yemini altında biliniyor.”