Şehirde Bahçe Yapabilir misiniz?

Bugünlerde yedi milyardan fazla insan Dünya’yı eve çağırıyor. Tüm bu aç insanları beslemek küçük  bir iş değil. Neyse ki, bilimsel ilerlemeler, tarımı her yıl milyarlarca libre gıdanın üretilebileceği noktaya kadar modernleştirmeye yardımcı oldu. Bununla birlikte, yoğun tarımsal arazi kullanımı, Dünya’nın kaynaklarına zarar veriyor. Toprak ve su kütleleri üzerindeki taleplerden kimyasal gübrelerle ilişkili kirliliğe kadar, biz insanlarının sağlığını korumaya çalışırken Dünya’nın sağlığını korumak zor olabilir. Bugün birçok insan, yiyeceklerinin nereden geldiğiyle daha fazla ilgilenmeye başladı. Yüzlerce veya binlerce mil öteden gönderilen yiyecekleri yemek yerine, artık birçok insan yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri tercih ediyor. Yerel yiyecekler yalnızca nakliyeden kaynaklanan daha az kirliliğe neden olmakla kalmaz, aynı zamanda daha taze ve daha lezzetlidir.

Taze, yerel yiyeceklere duyulan arzu, birçok insanı kendi yiyeceklerini yetiştirmek için kendi bahçelerini yaratmaya yöneltmiştir. Daha önce mısır veya soya fasulyesi tarlası gördüyseniz, artık yiyecek üreten Çiftliklerin oldukça büyük olduğunu biliyorsunuzdur. Bu nedenle, geniş arazilerin bulunduğu ülkede bulunma eğilimindeler. Şehirlerde yaşayanlar ne yapsın?

Şehir bahçeciliğini deneyen birçok kişinin öğrendiği gibi, kendi yiyeceğinizi yetiştirmek için bir traktöre veya binlerce dönüm araziye sahip olmanız gerekmez. Yeni ve yaratıcı teknikleri kullanarak şehirde kolayca sebze bahçeleri oluşturabilirsiniz.

Kentsel çevrede arazi kıt olabilir. Geniş, açık alanlar az ve çok uzak olabilir ve daha büyük araziler, konut ve iş geliştirme gibi diğer kullanımlar için yüksek fiyatlara hükmedebilir.

Bir şehirde yaşıyorsanız ve bir arka bahçeniz varsa, hazırsınız demektir. En küçük toprak parçaları bile gelişen sebze bahçelerine dönüştürülebilir. Kullanmanız gereken arazi için makul hedefler belirlemeniz yeterlidir. Yüzlerce, binlerce veya milyonlarca insanı besleyecek kadar sebze yetiştiremeyebilirsiniz, ancak muhtemelen aileniz için birçok yemek yapacak kadar yiyecek yetiştirebilirsiniz.

Bir arka bahçeniz yoksa veya küçük bir arazi parçasına bile erişiminiz yoksa, endişelenmeyin. Hala kaplarda sebze yetiştirebilirsiniz. Basit bir pencere pervazı bile bitkilerle dolu küçük kapları barındıracak kadar büyüktür. Beş galonluk kovalar gibi daha büyük kaplar, domates, patates, marul, fasulye, biber ve salatalık gibi çok çeşitli sebzeleri yetiştirmek için kullanılabilir.

Bulunduğunuz ortamı değerlendirin ve uygun bir yer bulun. Her gün en az altı saat güneş ışığı alan pencereler, teraslar, balkonlar, teraslar ve hatta çatılar, sebze kaplarının büyümesi için harika noktalar oluşturur.

Yani, kendi sebzenizi yetiştirmek istiyorsanız, çiftliğin dışını düşünün! Kullanabileceğiniz arazi ve alanları değerlendirin ve bunlardan en iyi şekilde yararlanın! Ellerinizi kirlettiğinize, kendi yetiştirdiğiniz yiyecekleri yetiştirdiğinize ve Dünya’ya daha bağlı hissettiğinize pişman olmayacaksınız.