Sakızı kim icat etti?

Bir tomar ağaç özsuyu, bir ağız dolusu lastik bant veya bir çubuk sakız çiğnemek arasında bir tercihiniz olsaydı hangisini seçerdiniz? Cevap açık görünüyorsa, şaşırabilirsiniz. Üçünün de çoğu insanın düşündüğünden daha fazla ortak noktası var.

Sakızın bir geçmişi vardır – uzun, uzun, çooook uzun bir tarih. Hatta şimdiye kadar bulunan en eski sakız parçasının 9.000 yaşında olduğu düşünülüyor!

Kolomb Amerika’ya ayak basmadan yıllar önce, dünya vatandaşları sakız çiğniyor ve balon patlatıyordu. Maya Kızılderilileri “çiklet” çiğnemekle meşgulken, antik Yunanlılar “mastik” çiğniyordu.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce sakız hala chicle’dan yapılıyordu. Bu doğru! Maya Kızılderililerinin yüzyıllardır çiğnediği şeyler. Chicle, yerli bir Orta Amerika ağacı olan sapodilla’dan elde edilen bir lateks özsuyudur.

Lateks? Bu doğru. Chicle bir kauçuk şeklidir ve tıpkı bir lastik bandın çiğnendiğinde ağzınızda çözülmemesi gibi, ciklet de çözülmez.

Chicle’ın avantajlarından biri, ağzınızın ısısıyla ısındığında yumuşamasıdır. Bu onu oldukça çiğnenebilir hale getirir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sakıza olan talep artmaya devam etti ve kimyacılar çiklete bir alternatif aramaya başladılar. Bazı sakızlar hala doğal kaynaklardan elde edilse de, birçok modern tarifte sentetik kauçuk bazlar kullanılıyor.

Sakızı daha lezzetli hale getirmek için üreticiler şeker ve aromaları karıştırır. Sakızı çiğnerken, kauçuk aromaları ağzınıza bırakır. Bazen sakızı nemli tutmak için gliserin veya bitkisel yağ gibi yumuşatıcılar da eklenir.

Öğretmenleriniz okulda çaktırmadan patlatmanıza izin vermeyebilir, ancak sakız çiğnemenin gerçek avantajları vardır. Fırçalama ve diş ipi kullanmanın yerini tutmasa da en büyük faydalarından biri sakızın dişlerinizi temizlemeye gerçekten yardımcı olabilmesidir.

Çiğnerken sakız tükürük üretimini uyarır, bu da ağızda diş çürümesine yol açabilecek asitleri nötralize etmeye yardımcı olur. Bazı araştırmalar, sakız çiğnemenin fiziksel eyleminin uyanık kalmanıza, rahatlamanıza ve atıştırmalık iştahınızı frenlemenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor.