Jel Neden Sallanır?

Hayatı boyunca, Peter Cooper çok çeşitli bir özgeçmiş oluşturdu. Eski bir başkan adayı ve ilk buharlı lokomotifin tasarımcısı olan Cooper, jelatin üretimi için ilk patenti de aldı.

Jelatin tam olarak nedir? Cevabı iştah açıcı olmaktan daha az bulabilirsiniz. Jelatin, kolajen adı verilen işlenmiş bir proteindir. Bu protein, insanlar da dahil olmak üzere birçok hayvanda bulunabilir.

Kolajen, cildi, bağları ve tendonları gergin ve esnek yapan şeydir. Ayrıca kemikler ve tırnaklar gibi vücudun diğer bölgelerinde de bulunur.

Jel’de yediğimiz jelatin, tipik olarak, inek gibi hayvanların, kemiklerinden, toynaklarından ve bağ dokularından çıkarılan kolajenden gelir. Bu nedenle hiçbir hayvansal ürün yemeyen veganlar, Jel veya jelatin içeren herhangi bir ürünü yemezler.

İçerik listesinde kaç tane gıdanın jelatin içerdiğini keşfetmek sizi şaşırtabilir. Bu yiyecekler jöleleri, çorbaları, şekerlemeleri ve hatta jelibonları içerir!

Kulağa tamamen iştah açıcı gelmese de, jelatin yemenin aslında sağlığa faydaları vardır. Jelatin kapsüller ve tozlar bazen eklem ağrısı olan kişiler tarafından kullanılır. Jelatin ayrıca cilt, saç, tırnak ve kemiklerin durumunu iyileştirmek için iyidir.

Peki kemikler ve toynaklar nasıl Jel’e dönüşür? Biraz çılgın bilimle!

Kemikleri ve toynakları ezmek, kolajen protein bağlarını zayıflatır. Jelatin tozunu kaynar suya attığınızda, zayıflamış bağlar kırılır.

Karışım buzdolabında soğudukça bazı bağlar yeniden birleşmez. Boşluklar suyla doldurulur ve bu yüzden Jeller’de sallanmaya başlar.