Japon Balığını Eğitebilir misiniz?

 

İlk olarak 1000 yıldan daha uzun bir süre önce Çin Güneş Hanedanlığı döneminde evcilleştirilmiş, seçici üreme sayesinde artık 100’den fazla Japon Balığı türü var. Bazı insanlar Japon Balığının tanktaki en parlak ampul olmadığını iddia etse de, araştırmacılar bu teoriyi sudan çıkarabilecek Keşifler yapıyorlar. Plymouth Üniversitesi’nde Jonathan Lovell tarafından yürütülen bir araştırma, bazı balıkların belirli bir sese doğru yüzmek için başarılı bir şekilde eğitilebileceğini buldu. Lovell, teorisini test etmek için evcilleştirilmiş “eğitilmiş” balıkları denize salmayı ve balıkların yemekle ilişkilendirmeyi öğrendiği bir ses çalarak onları özel bir beslenme istasyonuna çağırmayı planlıyor.

Edinburgh Üniversitesi’nde Cullum Brown iki grup balık üzerinde çalıştı: tankını iyi bilenler ve tankla yeni tanışmış olanlar.

Brown, tankın içine merkezi bir deliği olan bir ağ yerleştirdi ve onu bir yandan diğer yana süpürdü. Tanka aşina olan balıklar ağdaki delikten daha kolay kaçabildiler.

Brown, “tanıdık balıkların” tanklarını anladıklarını ve onu bir Tehdit olarak görmediklerini varsayıyor. Bu, onların yeni tanıtılan Tehdide – ağa – odaklanmalarını ve ondan Kaçmanın bir yolunu daha kolay ve hızlı bulmalarını sağladı.

Şaşırtıcı bir şekilde, Brown 11 ay sonra balıkla aynı deneyi yaptığında, tanıdık balık ağı o kadar iyi hatırladı ki, tekrar kolayca kaçabildiler.

11 ay uzun bir süre gibi görünmese de, Brown’ın balık katılımcılarının yaşam süresinin yaklaşık üçte biri. Bu, bir insanın sadece bir kez – 25 yıl sonra – tamamladığı bir görevi nasıl yapacağını hatırlaması gibi olurdu!

Birçok sahip, Japon Balıklarının yüzlerini tanımayı öğrendiğini ve onlara yaklaştıklarında tankın kenarına kadar yüzeceklerini iddia ediyor. Hatta bazıları Japon Balıklarının yemek için nasıl “yalvaracaklarını” öğrendiklerini ve insanlar odaya girdiğinde tankın yüzeyinde uçacaklarını iddia ediyor.

Bu doğruysa, Japon Balığı, insanlar ortaya çıktığında bazen yiyeceklerin de ortaya çıktığını fark ederek “çağrışımsal öğrenme”de ustalaşmıştır. Bu, Ivan Pavlov’un ünlü deneyinde, köpekleri zil sesini ilişkilendirmeleri için eğittiğinde keşfettiği ilkenin aynısıdır.