Futbol kaç yaşında?

Dünya çapında 3,5 milyardan fazla taraftarı olan futbol, ​​dünyanın en popüler sporudur. Ancak

bu yeni bir gelişme değil. İnsanlar yüzyıllardır bir tür futbol oynuyorlar. Herhangi bir futbol maçının en önemli bileşenlerinden biri – elbette – top! Çoğu insan futbol topu düşündüğünde, siyah beyaz bir topun görüntüsü akla gelir. Ancak futbol topunun yıllar içinde bazı büyük değişiklikler geçirdiğini biliyor muydunuz? En eski futbol topları en iyi ihtimalle alışılmadıktı. Tüm köyler, hayvan kafataslarını ve şişirilmiş hayvan mesanelerini top olarak kullanarak futbol maçları için toplanırdı. Günümüz futbol toplarının aksine, bu eşyalar düzensiz şekilliydi ve bu da onları tekmelendiğinde tahmin edilemez hale getiriyordu.

Önümüzdeki birkaç yüzyılda futbol toplarında çeşitli iyileştirmeler yapıldığından, bugün bildiğimiz top yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. 1900’lere gelindiğinde tabaklanmış deriden futbol topları yapılıyordu. Bu topların prototipleri, günümüz voleybol ve futbol toplarının tuhaf bir melezi gibi görünüyordu.

Yeni top stilleriyle birlikte yeni sorunlar da geldi. İçerideki havayı kapatmak için sıkıca bağlanmış bağcıklara dayanan toplar kötü bir şekilde sızdırıldı. Oyuncular, bir oyun sırasında topu birkaç kez tekrar şişirmek için durmak zorunda kalacaklardı.

Deri toplar tekmelemek için iyiydi, ancak su emme eğilimleri nedeniyle çok ağır olabiliyordu. Bu, eğer bir oyuncu topa kafasıyla vurursa ciddi bir yaralanma tehdidi oluşturuyordu.

Dünya Savaşı, soruna geçici bir çözüm getirdi. Deriyi kaplamak için sentetik boyalar kullanarak, toplar çimenli alanlardan daha az su emdi.

1960’larda çok daha hafif, daha güvenli bir sentetik top piyasaya sürülecekti, ancak 1980’lere kadar sentetik topların deri topların yerini tamamen alması değildi. Sentetik futbol topları günümüzde hala kullanılmaktadır. Su emilimine direnmenin yanı sıra daha tutarlı uçuş ve sıçrama sunarlar.

Peki imza siyah-beyaz desen nereden geldi? 1900’lerin ortalarına kadar futbol topları ya kahverengi ya da beyazdı. 1950’lerde ilk turuncu top, oyuncuların ve seyircilerin karda topu görmelerini kolaylaştırmak umuduyla oynandı. Futbol taraftarları, sahaya ilk siyah beyaz topun yuvarlandığını görmek için 1970 Dünya Kupası’na kadar beklemek zorunda kalacaktı.

“Telstar.” Meksika’daki 1970 Dünya Kupası, televizyonda yayınlanan ilk Dünya Kupası oldu. Telstar, adını “televizyon” ve “yıldız” kelimelerinin birleşiminden aldı.

Ama küçük bir sorun vardı. Siyah beyaz bir TV’de görüntülenen beyaz bir topu görmek kolay değildi. Oyun yetkililerinin, topu evde izleyenler tarafından kolayca görülebilir hale getirmenin bir yolunu bulması gerekiyordu. Bu yüzden beyaz topun üzerine siyah beşgenler çizdiler.