En Büyük Balina Ne Kadar Büyük?

Mavi balinalar, bir zamanlar Dünya’da dolaşan dinozorlardan bile daha büyük olan, şimdiye kadar yaşamış olduğu bilinen en büyük hayvandır. Aslında, şimdiye kadar ölçülen en uzun mavi balina 33 metre uzunluğundaydı. Bilim adamları, mavi balinanın devasa boyutunun iki sebebini belirledi. Birincisi, mavi balina okyanusta yaşıyor. Okyanus, Dünya yüzeyinin yüzde 70’inden fazlasını kapladığından, balinaların büyümek ve yüzmek için bolca alanı vardır. Mavi balinanın boyutuna katkıda bulunan başka bir şey de, daha önce bir yüzme havuzunda yüzdüyseniz muhtemelen fark ettiğiniz ağırlıksızlık hissidir. Bu, uzayda düşük yerçekimi durumundayken astronotların hissettikleri ağırlıksızlığa benzer!

İnsanlardan farklı olarak mavi balina, devasa vücudunu desteklemek için iskeletine güvenmez. Bunun yerine balina, vücudunu ayakta tutmak için etrafındaki suyun kaldırma kuvvetine güvenir. Büyük boyutuna rağmen, mavi balinanın diyeti neredeyse tamamen krilden, yani küçük karides benzeri kabuklulardan oluşur. Balina, “balya” adı verilen özel bir ağız filtresi aracılığıyla muazzam ağız dolusu deniz suyunu emerek bir seferde binlerce kril toplar. Balina ağzını kapatırken, deniz suyu dışarı akar ve balinanın yutması için geride kril ve küçük balıklar bırakır.

Okyanusta böylesine dev bir yaratığa rastlamak korkutucu görünebilir, ancak mavi balinalar insanlar için zararsızdır. Hatta bizimle ortak noktaları bile var! Mavi balinalar sıcakkanlı memelilerdir. Balıkların aksine hava solumak zorundadırlar. Araştırmalar ayrıca mavi balinaların oldukça sosyal ve çok zeki olduğunu gösteriyor. Diğer balinalarla iletişim kurmak için kullandıkları kendi dil biçimleri bile var. Söyleyeceklerini dinleyin! İşte mavi balinalar hakkında bazı diğer eğlenceli gerçekler:

  • Yetişkin bir mavi balinanın kalbi, herhangi bir memelinin en büyüğüdür.
  • Bir mavi balina kalbi Volkswagen Beetle büyüklüğündedir.
  • Yetişkin bir mavi balinanın dili, yetişkin bir fil ile yaklaşık olarak aynı ağırlığa sahiptir.

Peki ya bebek mavi balinalar? İşte mavi balinaların “küçük” balinaları hakkında bazı eğlenceli gerçekler:

  • Doğumda, bir mavi balina buzağı yaklaşık bir su aygırı büyüklüğündedir.
  • Bir yavru balina, yaşamının ilk yedi ayında her gün 378 litre süt içebilir.