Çikolata bar’ı kim icat etti?

Çikolata barları, bir yüzyıldan fazla bir süredir dünyanın dört bir yanındaki insanların favori atıştırmalıklarından biri olmuştur. Bakkalda kontrol etmek için sıraya girdiyseniz, bugün mevcut olan çok çeşitli şekerlemelerin farkındasınızdır. Çikolatayı diğer lezzetli malzemelerle bir araya getirdiğinizde, her zevke uygun bir şekerleme var gibi görünüyor.

 

Çikolatayı yemesi kolay bir bara dönüştürmek gibi harika bir fikir ilk kim buldu? Tarihçiler, Çikolata barlarının 1847’ye kadar uzandığına inanıyorlar. O yıl, Joseph Fry ve oğlu, kakao tozu ve şekerden oluşan bir macunu çubuk şekline ilk kez bastırdıklarında, İngiltere’deydi.

O zamandan önce çikolata, çoğunlukla tatlı içecekler yapmak için kullanılıyordu. Fry’ın çubuk şeklindeki çikolata ikramı o kadar kullanışlı ve taşınabilirdi ki, insanlar çikolatayı bir içecekten çok bir yiyecek olarak düşünmeye başladılar.

İki yıl sonra, John Cadbury kendi benzersiz çikolata markasını geliştirdi. Fry ve Cadbury sonunda ünlü şekerlemeciler olmak için güçlerini birleştirdi. En eski barları muhtemelen aşina olduğunuza benzemiyordu.

En eski çikolatalı şekerlemeler, çoğunlukla bugünün şekerlemeleri kadar tatlı olmayan acı tatlı çikolatadan yapılmıştır. Daha pürüzsüz, daha kremalı ve daha tatlı sütlü çikolata çubukları ilk olarak Henry Nestle ve Daniel Peter 1875’te geleneksel çikolata karışımına süt eklemeye başladıklarında yaratıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, çikolatalı şekerler özellikle I. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında popüler hale geldi. Savaş sırasında, ABD hükümeti denizaşırı ülkelerde savaşan birlikler için şekerleme üretmek için büyük miktarlarda çikolata satın aldı.

Döndüklerinde, şekerlemelere düşkün olan askerler onları evlerindeki aileleri ve arkadaşlarıyla tanıştırmaya yardım etti. Çikolata barının popülaritesi başladı. Kiraz, kuruyemiş, marshmallow, karamel, nuga ve şekerleme gibi her türlü katkı maddesi içeren çok çeşitli şeker çubuklarının mevcut olması çok uzun sürmedi.

Bazı uzmanlar, geçen yüzyılda on binlerce farklı türde şeker çubuğu geliştirildiğine inanıyor. Tarihteki en popüler şekerlemelerden bazıları geleneksel çikolata Hershey bar, Snickers, Kit Kat, Butterfinger ve Baby Ruth’dur.

Bugün, Çikolata barı her yaştan çocuklar ve yetişkinler için çok popüler bir tatlı muamelesi olmaya devam ediyor. Bağımsız bir atıştırmalığa ek olarak, birçok şeker çubuğu diğer tatlılarda da popüler malzemeler haline geldi.

Çikolata barı inkar edilemez derecede lezzetlidir, ancak mutlaka en sağlıklı atıştırmalık değildirler. Doktorlar ve diş hekimleri, çok az besin değerine sahip olduklarını ve hem yağ hem de kalori bakımından yüksek olduklarını söyleyeceklerdir. Arada bir kendinize bir çikolata ısmarlamak isteseniz de, muhtemelen onları diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmemek en iyisidir!