Yosun Nerelerde Büyüyebilir?

Çok uzun zaman önce (tam olarak yaklaşık 540 milyon yıl önce), macera duygusu olan özel bir bitki grubu sudan karaya yolculuk yapmaya başladı. Yosun! Bilinen binlerce yosun türü vardır. Dayanıklı bir bitki, nemli tropik bölgelerden kutup bölgelerine, düşen kütüklerden göllere, nehirlere ve akarsulara kadar değişen habitatlarda bulunmuştur. Aslında, tuzlu su dışında hemen hemen her yerde yosun bulundu. Yosun, nispeten basit bir bitkidir ve genellikle eğrelti otları, çam ağaçları ve çiçekler gibi “vasküler bitkiler” ile ilişkilendirdiğimiz yapraklar, gövdeler, kökler ve tomurcuklardan yoksundur. Damarsız bir bitki olarak, yosun gövdesinin kökleri yoktur; bunun yerine, büyüdüğü taşlara, ağaçlara veya zemine kendisini sabitlemek için küçük iplikler kullanır.

Yosun’a hayalindeki evi tarif etmesini isteseydin, muhtemelen cevap verirdi: serin, nemli ve karanlık. Çoğu tür gölgeli yerleri, kaya çıkıntılarını veya ağaç gövdelerini tercih eder. Yosun nemli ortamları tercih etse de, kuru hava dönemlerinde hayatta kalmaya adapte olmuştur. Kahverengi veya siyaha dönüşen bir yosun parçasıyla karşılaşırsanız, ölü görünebilir, ancak biraz su eklerseniz şaşırabilirsiniz. Çoğu zaman bitki yeşile döner ve nem yeniden verildiğinde tekrar gelişmeye başlar! Geleneksel bilgelik, uzun zamandır bir ağacın kuzey tarafında yosun kümelerinin büyüdüğünü ilan etti, ancak bu sadece kısmen doğrudur. Kuzey yarım kürede Güneş güneyden parlar, bu da bir ağaç gövdesinin kuzey tarafının tipik olarak en gölgeli olduğu anlamına gelir.

Bu elbette yosunları mutlu eder, ancak henüz pusulanızı yanınıza almayın, yoksa kendinizi hangi yöne döneceğinizi merak ederken bulabilirsiniz. Koşullar uygunsa, yosun hemen hemen her yerde büyüyecektir. Gölgeli bir ormanda, ağacın her tarafında gelişebilir – kuzey, güney, doğu veya batı. Güvenilir pusulalar yapmasalar da yosunlar çok faydalı bitkilerdir. Kendilerini kayalık araziye ilk kuranlar, kaya ve toprağı parçalayarak damarlı bitkilerin mahalleye taşınması için daha misafirperver bir ortam yaratırlar. Nemi emme yetenekleri aynı zamanda sünger gibi hareket etmelerine, yağışları emmelerine ve yaşadıkları yerlerin erozyonunu önlemeye yardımcı olur. İnsanlar yosunları çeşitli amaçlar için kullanmışlardır. Dünya Savaşı sırasında, askerlerin yaralarını sarmak için belirli bir yosun türü olan Sphagnum kullanıldı. Emiciliğe ek olarak, hafif antibiyotik özelliklere de sahip olduğu bulundu. Meksika’da yosun Noel dekorasyonu olarak kullanılır ve birçok Japon bahçıvan bahçelerine yaş ve sakinlik duygusu katmak için yosun yetiştirir.