Yayın Balığının Neden Bıyıkları Vardır?

 

Göller sadece ziyaret etmek için eğlenceli yerler değil. Ayrıca birçok bitki ve hayvana ev sahipliği yaparlar. Aklınıza göl yuvası diyen herhangi bir yaratık geliyor mu? Aklınız ördeklere, kurbağalara ve hatta timsahlara atlayabilir! Tabii ki, göller aynı zamanda birçok balık türüyle dolu olabilir. Ne hakkında konuşuyoruz? Tabii ki yayın balığı!

Hiç yayın balığı gördünüz mü? Eğer öyleyse, adının nereden geldiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Ağızlarının çevresinden uzun, ince dallar çıkar. Bunlar bıyıklara çok benziyor! Ancak yayın balıklarının kedi ve köpekler gibi tüyleri yoktur. Bunun yerine, bu özel bıyık benzeri duyargalar deriden yapılmıştır. Onlara “barbel” denir.

Yayın balığı bıyıklarını nasıl kullanır? Her biri minik tat tomurcukları ve özel koku sensörleriyle dolu. Bunlar balığın tadına ve kokusuna yardımcı olur. Yayın balığı, görüşlerinin pek kullanışlı olmadığı karanlık, bulanık sularda yaşama eğilimindedir. Bıyıklar, balıkların dokunma ve tat alma duyularını kullanarak yiyecek aramasına yardımcı olur.

Yakalandıklarında, biraz kedi mırlaması gibi bir ses çıkarırlar. Ancak, yayın balığı ve kediler arasındaki benzerliklerin bittiği yer burası olabilir. Yayın balığı, bir kediden çok daha büyük olmak için kolayca büyüyebilir ve bazen bir çocuktan bile daha büyük olabilir!

Aslında, şimdiye kadar yakalanan en büyük yayın balığı, bir boz ayı büyüklüğündeydi. Tayland’ın Mekong Nehri’nde yakalanan balık, 646 pound ağırlığındaydı. En büyük yayın balığı olmasının yanı sıra, şu anda kayıtlara geçen en büyük tatlı su balığıdır.

Yayın balığı yakınınızdaki su yollarında mı yaşıyor? Muhtemel! 3.000’den fazla hayvan türü vardır ve Antarktika hariç her kıtada yaşarlar.