Vocaloid nedir? Hatsune Miku Kimdir?

Hangi Vocaloid karakterler en popüler? Hiç merak ettin mi… Ozaman Bu Makale tam sizin aradığınız tüm bilinmeyenleri paylaşıyoruz.

Müzik çalmayı sever misin? Birçok çocuk yapar! Bazıları keman, gitar veya piyano gibi enstrümanları çalmayı öğrenir. Diğerleri şarkı söylemeyi veya davul çalmayı sever. Hem müzikten hem de teknolojiden hoşlanıyorsanız, yeni şarkıları bir araya getirmek için bir sentezleyici kullanabilirsiniz .

Bu sana benziyor mu? Eğer öyleyse, bugünün Günün Harikası konusu hakkında zaten bir iki şey biliyor olabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan ses sentezleme yazılımı olan Vocaloid’den bahsediyoruz. Kullanıcıların doğrudan bilgisayarlarından şarkı sözleriyle tamamlamalarını sağlar .

Vocaloid 2000 yılından beri piyasada. O yıl Kenmochi Hideki adında bir adam Yamaha firmasında çalıştı . Birlikte teknolojinin ilk versiyonunu yaptılar . O zamandan beri, Vocaloid yazılımı gelişmeye ve popülaritesi artmaya devam etti.

Vocaloid nasıl çalışır? Gerçek insan seslerinden yapılan ses bankalarını kullanır . Bu ses bankaları genellikle anime figürleri şeklini alan karakterlere eklenir . Bir kullanıcı bir ses bankası seçtiğinde, şarkı sözlerini ve melodiyi doğrudan programa yazabilir . Ardından, Vocaloid bu girdileri bir şarkıya dönüştürür.

Yamaha , 2018’de Vocaloid yazılımının beşinci sürümünü yayınladı. Bugün ses bankaları beş dilde geliyor: Japonca, Çince, Korece, İspanyolca ve İngilizce. Ancak, Vocaloid şarkıları Japonya’da en popüler olduğu için çoğu seçenek Japoncadır .

Bugün en çok bilinen Vocaloid karakter Hatsune Miku’dur. Animatörler onu turkuaz saçlı bir Japon genç olarak çiziyor . Aktör Saki Fujita tarafından seslendirilen karakter, 100.000’den fazla şarkıda yer aldı. Hatta Hatsune Miku o kadar popüler ki bazı insanlar ona sanal pop yıldızı bile diyor. İngilizce, onun adı çevirir için “geleceğin ilk sesi.”

Hatsune Miku en iyi bilinen Vocaloid karakteri olabilir, ancak diğerleri de son yıllarda popülerlik kazandı. Birkaç örnek Meiko, Kaito ve Kagamine Rin’dir. Oliver adlı bir karakter, en yaygın kullanılan İngilizce konuşan Vocaloid’dir.

Vocaloid ile üretilen müzikleri hiç dinlediniz mi? Belki de teknolojiyi kendin kullandın! Vocaloid gerçekten “gelecekten gelen ses” olabilir mi? Sadece zaman gösterecek.