Uzaya Bir Yolculuk İçin Ne Paketlerdiniz?

Hiç uzayda seyahat etmeyi hayal ettiniz mi? Birçok çocuk için yıldızlara bakmak, astronot olmanın nasıl bir şey olacağına dair hayallere yol açar. Bir uzay gemisinde seyahat etmek ister misiniz? Ay’a veya başka bir gezegene ayak basmanın ne kadar harika olacağını bir düşünün!

Elbette astronot olmak kolay değil. Dünyada çok fazla astronot yok, bu yüzden birçok farklı alanda çok yetenekli olmanız gerekiyor. Astronotlar, onları Dünya’nın ötesine seyahat eden bilim adamları olmaya uygun kılan özel beceri kombinasyonlarına sahiptir.

Uzaya seyahat etmek çok eğlenceli gibi görünse de, aynı zamanda çok iş de olurdu. Uzaya seyahat etmek çok fazla hazırlık gerektirir. Her şey önceden dikkatlice planlanmalıdır.Çünkü Dünya’nın yüzeyinden bir kez ayrıldığınızda, uzay geminizde sahip olduklarınızla kendi başınıza kalırsınız. Uzayda olduğunuzda, gemiye hiçbir şey giremez ve neredeyse hiçbir şey dışarı çıkamaz. Uzayda hayatta kalmak için ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda götürmelisiniz. Bu öğelere “girdi” diyelim. Girdiler, yiyecek, su ve oksijen gibi ihtiyaçları içerebilir.

Şimdi “çıktılar” hakkında konuşalım. Her girdi bir çıktı yaratır. Diyelim ki kahvaltı için bir kutu mısır gevreği açıyorsunuz. Kutu boşaldığında ne yapacaksınız? Çıktıları depolamak için sadece çok az yeriniz var. Uzay gemisi Turdayken yarattığınız her çöp sizinle birlikte gemide kalacak. Çöpleri nerede depolayacaksınız? Uzayda geçirdiğiniz süre boyunca yarattığınız atık çıktı miktarını azaltmanın bir yolunu düşünebilir misiniz?

Hayatta kalabilmek için yemeli ve içmelisin. Bu, vücudunuzun aynı zamanda bu yiyecek ve su girdilerini de işleyip katı ve sıvı atık şeklinde çıkaracağı anlamına gelir. Uzay gemisinden hiçbir şey çıkamayacağından, bu bedensel atıklarla başa çıkmanın bir yolunu düşünmeniz gerekecek. Dünya’da biz sadece bir tuvaleti sifonu çekeriz, peki ya bedensel çıktımız evlerimizi terk edip kanalizasyon sistemlerine girdikten sonra ne olur? Nereye gidiyor? Tuhaf görünebilir, ancak bu önemli bir soru.

Nefes almak bile bir çıktı yaratır – karbondioksit! Uzay geminizdeki karbondioksiti filtrelemenin bir yolunu düşünebiliyor musunuz? Ve bunu mürettebatınızın solumak için ihtiyaç duyduğu oksijenle nasıl değiştireceksiniz?

İpucu: Bitkiler karbondioksiti sever ve insanların nefes almak için oksijene bağımlı olması

gibi ona bağımlıdır.

Uygun bir şekilde, bitkiler oksijen verir! Ancak bitkilerin su ve gübre gibi başka girdi ihtiyaçları da vardır. Geminize bir muz ağacı getirirseniz, onu bir yıl boyunca besleyecek kadar su getirmeniz gerekecektir. Ayrıca, meyveyi atıştırdıktan sonra muzların geride bırakacağı başka bir çıktı türünü de düşünmelisiniz – kabuğu! Muz kabuğu, çöp çıktı yığınınıza eklenecek başka bir çıktı olacaktır. Çöp çıktı yığınınız için kabuk veya kabuk bırakmadan lezzetli bir muamele sağlayabilecek başka bitki veya ağaçlar düşünebiliyor musunuz?

Uzaya bir gezi için ne kadar dikkatli planlamanız gerektiğini gördünüz mü? Sadece ihtiyacınız olan her şeyi düşünmek zorunda değilsiniz, aynı zamanda bu şeylerin yarattıkları atıklar açısından sonuçlarını da düşünmelisiniz.

Uzaya yapılacak bir gezi için bavul hazırlamak, kampta bir hafta boyunca çantanızı hazırlamak kadar basit değildir. Tüm eylemlerinizin etkisini düşünmek zaman ve enerji gerektirir. Ve hemen şimdi başlayabilirsiniz! Dünyadaki tüm eylemlerinizin tıpkı uzayda olduğu gibi etkileri var. Çevre ve geleceğiniz üzerinde en az etkiye sahip olacak şekilde Dünya üzerindeki eylemlerinizi nasıl planlayabilirsiniz?