Totem Direği Nedir?

Totem direkleri, Batı Kızıl Sediri gibi büyük ağaçlardan oyulmuş heykellerdir. Kuzey Amerika’da totem direkleri, Alaska, Britanya Kolumbiyası ve Kuzeybatı Pasifik’teki birçok yerli halkın kültürünün bir parçasıdır. Totem direkleri, güzelliklerinin ötesinde birçok amaca hizmet eder ve anlamları, onları oluşturan kültürler kadar çeşitlidir. Bazı totem direkleri hikayeleri veya önemli olayları temsil eder. Bu direklerde, totemdeki her figür bir hikayenin parçasını temsil eder. Bu totemler, kabilelerin tarihini ve efsanelerini kaydetmenin bir yolu olarak kullanılır. Totem direği üzerindeki figürler tapılacak tanrılar değildir. Bunun yerine, her klanın veya hikayenin içerdiği özellikleri ve özellikleri temsil ederler.

Başka birçok totem direği türü vardır. Soy direkleri, sahibinin klanını veya sosyal statüsünü temsil etmek için bir ailenin evinin önüne dikilir. Anıt direkleri, ölen bir klan üyesinin onuruna oyulmuştur. Cenaze direkleri de ölülerin onuruna dikilir ve ölenlerin külleri için küçük bir bölme içerir. Totem direğinin bir başka ilginç türü de ayıp direğidir. Utanç direkleri, yanlış bir şey yapan birini utandırmak ve alay etmek için oyulmuştur. Utanç direkleri, kişi düzeltme yaptığında kaldırılır. Alaska, Cordova’da dikilen ünlü bir utanç direği, bir petrol şirketi işadamının yüzünü içeriyordu. Petrol şirketinin Alaska, Valdez’deki petrol sızıntısının neden olduğu zararlar için borçlu olduğu ödenmemiş borcu temsil ettiği söyleniyor.

Totem direklerini boyamak için kullanılan renkler sınırlıydı. Sanatçılar doğal pigmentlere güveniyorlardı. Kurum, grafit veya odun kömürü öğütülerek yapılan en yaygın siyahtı. Kırmızı, kil benzeri bir malzeme olan kırmızı hardaldan geldi. Mavi-yeşil bakır sülfürden yapılmıştır. Totem direklerinde bulunan yaygın figürler arasında kuzgun (Yaratıcı’nın sembolü), kartal (barış ve dostluğu temsil eder), katil balina (güç sembolü), gök gürültüsü kuşu, kunduz, ayı, kurt ve kurbağa bulunur. Totem direği onlarca yıldır tarihin bir parçası olmasına rağmen, bugün hala totem direkleri yaratılıyor. Kuzeybatıdaki yerli oymacılar, kültürel gururlarının ve klan akrabalıklarının sembolü olarak totemleri oymaya devam ediyor.