Sistine Şapeli’ni Kim Boyadı?

Biri sizden sonraki dört yılı kollarınızı başınızın üzerinde kaldırarak geçirmenizi istese ne yapardınız? Bir tür ortaçağ işkencesi gibi geliyor kulağa. Benzer bir talep, dünyanın en ünlü sanat eserlerinden biri haline gelen projeyi başlattı. Michelangelo, boya fırçasının arkasındaki adam mı? Gözlerinizi kapatır ve bir ressam hayal ederseniz, bir boya fırçası, bir palet, bir şövale ve bir tuval görebilirsiniz. Ancak Michelangelo’nun öğrendiği gibi, tüm tuvaller eşit yaratılmamıştır. Ve tüm sanatlar duvara asılmak zorunda değil. Bazen tuval duvardır! Sistine Şapeli, İtalya’nın Roma kentindeki Vatikan’ın içindedir. Papa tarafından toplantılar ve diğer hizmetler ve toplantılar için kullanılır. 1500’lerin başında onarıma ihtiyaç duyduğunda Papa II. Julius, Michelangelo’dan tavanında bir sanat eseri yaratmasını istedi.

Michelangelo başlangıçta işi gerçekten istemedi. Her şeyden önce, o çoğunlukla bir heykeltıraştı. Böyle büyük bir resim projesi fikri ona çekici gelmedi. İkincisi, zaten sevdiği bir proje üzerinde çalışıyordu: Papa için bir mermer mezar heykeli. Papa, Michelangelo’nun iş için sanatçı olduğu konusunda ısrar etti ve hayır cevabını almayı reddetti. Böylece sanatçı 1508’de proje üzerinde çalışmaya başladı. Papa’nın ilk fikri, Havarilerin on iki büyük figürünü boyamak olmuştu. Ancak Michelangelo, Papa’yı, Yaratılış Kitabı’ndan dokuz önemli sahneyi yapması için kendisine özgür saltanat vermesi konusunda ikna etti.

Michelangelo’nun Sistine Şapeli tavanı üzerindeki çalışması dört yıl sürdü. 1512’de bitirdi. Tavana boyanmış tüm sahnelerden en ünlüsü İncil’den yaratılış hikayesini betimleyen Adem’in Yaratılışı’dır. Tanrı ve Adem’in uzanmış parmakları, dünyadaki en ünlü sanat eserlerinden biridir ve sadece Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sına rakip olmuştur.

Sistine Şapeli’nin tavan resmini tamamlamak neden bu kadar uzun sürdü? Tavanın boyutunu bildiğinizde anlamak daha kolay. İş bittiğinde, Michelangelo oraya 343 figür çizmişti. Aynı zamanda zor bir işti. Kullandığı yöntem fresk olarak biliniyordu, bu da nemli sıvaya boya uyguladığı anlamına geliyordu. Bazı insanlar Michelangelo’nun tavanı boyamak için sırtüstü yattığına inanıyordu. Yapmadı. Bunun yerine tahtadan kendi platform sistemini yaptı. Kereste, pencerelerin üst kısmına yakın duvardaki deliklere kaydırılan braketlerle desteklenmiştir. Michelangelo, iskelesinden ayakta dururken resim yapabiliyordu. Ama yine de elleri havada resim yapmak çok rahatsız ediciydi ve başı her zaman yukarı doğru eğikti.