Saç Neden Beyazlar?

Gençken bir büyükanne ve büyükbabanızın resmini gördüyseniz ve saçlarının karanlıktan aydınlığa çıkmasının nedenini merak ettiyseniz, saçların beyazlaması ile ilgili tüyler ürpertici gerçeği çözerken bize katılın.

Başınızdaki her saç iki kısımdan oluşur: bir kök ve bir şaft. Kök, tüyleri kafa derinize sabitleyerek kafanızda tutar. Şaft, kafanızda büyüdüğünü gördüğünüz saçın “uzun” renkli kısmıdır. Her saç kökü tüp benzeri bir folikül içinde yuvalanmıştır. Foliküller, melanin adı verilen bir kimyasal üreten özel türde pigment hücreleri içerir.

Saç rengine ek olarak, melanin cildinizin ve gözlerinizin renginden de sorumludur. Daha koyu tenli insanlar, açık tenli olanlara göre daha yüksek bir melanin konsantrasyonuna sahiptir.

Daha önce bronzlaştıysanız, zaten melanini hareket halinde deneyimlemişsinizdir. Önemli işlerinden biri, güneşten gelen zararlı ultraviyole radyasyonu emmeye yardımcı olmak ve hücrelerinizi hasardan korumaktır. Melanin harika bir iş çıkarsa da mükemmel değildir, bu yüzden dışarı çıkarken her zaman güneş kremi kullanmak önemlidir.

Saç söz konusu olduğunda, ister sarışın, ister esmer, ister kızıl (veya ikisi arasında bir yerde!) olun, melanine teşekkür edebilirsiniz. Kişi yaşlandıkça saç köklerindeki pigment hücreleri ölmeye başlar. Birkaç gün sonra bronzluğun solmaya başlaması gibi, saç folikülünde daha az pigment hücresi olduğunda saç rengi de solmaya başlar.

Birçok yaşlı erişkinde, bu solma saça insan gözüne gümüş, beyaz veya gri görünen şeffaf bir renk verir. Kontrast nedeniyle gri saçlar en çok koyu saçlı kişilerde belirgin olsa da, daha açık renkli saçlara sahip kişilerin griye gitme olasılığı da aynı orandadır.

Bu bir genç için ne anlama geliyor? İlk gri saçınızı ne zaman keşfedeceğinizi tam olarak bilmenin bir yolu yok. Bildiğimiz şey, grileşmenin genetikten etkilendiğidir. Bu, ebeveynlerinizin ve büyükanne ve büyükbabanızın saçlarının ilk kez değişmeye başladığı yaşı temel alarak kabaca tahmin edebileceğiniz anlamına gelir.