Patlamış Mısırı Patlatan Şey Nedir?

Patlamış mısır, yıllardır Dünya’nın en sevilen atıştırmalıklarından biri olmuştur. Bu lezzetli ikramı ortaya çıkarırken mikrodalga fırınınızın içinde neler olup bittiğini merak ettiyseniz, ön sıradan bir koltuk alın ve tüm gürültünün neyle ilgili olduğunu öğrenin. Dünyanın en eski atıştırmalık yiyeceklerinden biriyle perde arkasına geçme zamanı!

Peki patlamış mısırı patlatan nedir? Ve neden tüm mısırlar ısıtıldığında patlamaz? Cevap basit bir bilim meselesidir. Patlamış mısır özel bir mısır türüdür. Tüm mısır türleri arasında patlamış mısır patlayan tek çeşittir.

Her bir patlamış mısır çekirdeğinin içinde, gövde adı verilen sert bir kabukla çevrili küçük bir su damlası bulunur. Patlamış mısır ısıtıldığında, su buhara dönüşür ve bu da çekirdeğin içinde basınç oluşturur. Gövde artık basıncı tutamadığında – PAT! – çekirdek patlar ve kabarık yeni bir patlamış mısır parçası doğar.

Amerika’da, 1950’lerde evlerde televizyon setlerinin artan popülaritesi ile patlamış mısır tüketimi istikrarlı bir şekilde arttı. Daha fazla insan evde kalmaya ve eğlence için televizyonlarını izlemeye başladıkça, kendilerini tuzlu bir atıştırmalık isterken buldular. Doğal seçim elbette patlamış mısırdı!

Ancak televizyon icat edilmeden çok önce patlamış mısır Amerikan kültürünün bir parçasıydı.

Bazı tarihçiler, Yerli Amerikalıların Hacıları ilk Şükran Günü ziyafetine getirdiklerinde patlamış mısırla tanıştırdığını bile öne sürüyorlar.

Amerikalılar bugün dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla patlamış mısır tüketse de, arkeologlar New Mexico mağaralarında 4.000 yıldan daha eski olduğuna inandıkları patlamış mısır taneleri buldular ve bu lezzetli atıştırmalıkların yüzyıllardır dünya çapında kültürlerin bir parçası olduğunu öne sürüyorlar.

İspanyol kaşifler Meksika’ya vardıklarında Aztek Kızılderililerinin “patlamış mısır dansları” sırasında giydikleri çelenkleri, başlıkları ve süsleri yapmak için patlamış mısır kullandığını keşfettiler.

Efsane, patlamış mısırın her çekirdeğinde küçük bir iblisin yaşadığını iddia etti. İblisin evi ısıtıldığında o kadar sinirlenirdi ki patlardı!