Patates Kızartması Gerçekten Fransa’dan mı Geliyor?

 

Fransızlar dünyaya sıcak hava balonunu, dikiş makinesini ve bikiniyi verdi. Amerika Birleşik Devletleri’ne Özgürlük Anıtı’nı bile verdiler. Ancak, Fransızların iddia edemeyecekleri bir şey, patates kızartmasıdır. Adına rağmen (French Fries), Patates Kızartması Fransız değildir. Patates kızartmasının kökenleri, tarihçilerin 1600’lerin sonlarında patateslerin kızartıldığını iddia ettiği Belçika’ya kadar uzanıyor. Yerel Belçika bilgisine göre, Meuse Vadisi’nde yaşayan yoksul köylüler genellikle nehirde yakaladıkları küçük kızarmış balıkları yerlerdi. Kış aylarında nehir donarak balık avlamayı imkansız hale getiriyor ve köylüleri başka yiyecek kaynakları bulmaya zorluyor.

Patatesi, tıpkı balıkları hazırladıkları gibi dilimleyip kızarttılar. Ve aynen böyle, en eski patates kızartması doğdu.

Patates kızartması dünyanın en popüler yan yemeklerinden biridir. Daldırma söz konusu olduğunda, patates kızartması genellikle kendilerini ketçap, mayonez veya sirke ile kaplanmış halde bulur, ancak bu, evrensel tercihin sona erdiği yer gibi görünüyor.

Belçika’da insanlar patates kızartmasını pişmiş midye veya üstüne sahanda yumurta ile yemeyi tercih ediyor. Birleşik Krallık “balık ve patates kızartması” ile ünlüdür Orta Doğu’da patates kızartması tavuklu pide ekmeğine sarılır ve Fransa’da ızgara biftek ile servis edilir.Kanadalılar patates kızartması ve peynirden oluşan bir yemek olan poutini servis eder.