Neden Esniyoruz?

Esneme söz konusu olduğunda, iki şey kesindir: Herkes esner – ve kimse gerçekten nedenini bilmiyor gibi görünüyor.

Hayatın çok erken döneminde esnemeye başlarız – daha dünyaya girmeden önce. Ultrasonlar, fetüslerin gelişimlerinin 11. haftasında esnemeye ve hıçkırmaya başladığını keşfetti.

Neden esnediğimizle ilgili birkaç teori var. Bir teori, sıkıldığımızda veya yorulduğumuzda, heyecanlandığımızda veya enerji harcadığımızda yaptığımız kadar derin nefes almadığımızı öne sürüyor.

Nefesimiz yavaşladığında vücudumuz daha az oksijen alır. Oksijendeki bu azalma bizi yorgun ve uyuşuk hissettirir.

Esneme, karbondioksiti dışarı iterken kana taze oksijen patlaması getirmeye yardımcı olur. Bu teori doğruysa, esneme istemsiz bir reflekstir.

Daha yakın tarihli araştırmalar, esnemenin, vücudumuzun akciğerleri yağlayan ve nefes verirken ve nefes verirken çökmelerini önleyen “yüzey aktif maddeler” adı verilen yağlı maddeleri dağıtmasının bir yolu olabileceğini öne sürüyor.

Hangi esneme teorisine inanırsanız inanmayın, kesin olan bir şey var – esnemek bulaşıcıdır! Daha önce başka birinin esnemesini izlediyseniz, muhtemelen siz de esnemeyi yakalamışsınızdır!

Bilim adamları “bulaşıcı esneme” fenomenini incelemeye devam ediyor, ancak başka bir kişinin esnediğini gördükleri için insanların esnemesine tam olarak neyin sebep olduğu konusunda henüz bir sonuca varamadılar. İlginç bir şekilde araştırmaları, insanlar gibi şempanzelerin de başka birini gördüklerinde esneyeceklerini buldu.

Bir dahaki sefere bir trend başlatma dürtüsü hissettiğinde, ağzını aç ve esne. Yanındaki kişinin de katılma dürtüsüne karşı koyamayacağını görünce şaşırabilirsin.