Neden Bazı Yumurtaların İki Sarısı Var?

İster omlet ister kurabiye pişiriyor olun, Tabiat Ana’nın bir yumurtanın içine gizlenmiş bir sürprizi olabiliyor. Döllenmiş bir yumurtada, yumurta sarısı gelişen embriyo için bir besin kaynağı sağlar. Civciv olgunlaştıkça, yumurta sarısından besinleri koparacak ve çiftlikteki gözetlemelerine katılacak kadar güçlü olana kadar çeker.

Aynı kabuğun içine sokulmuş iki altın sarısı bulmak için hiç bir yumurtayı kırıp açtınız mı? Döllenmiş bir çift sarılı yumurtanın ikiz civciv üretmesi mümkün olabilir, ancak marketten aldığımız yumurtalar döllenmez.

Çift sarılı üretebilen bazı tavuk türleri olsa da, buzdolabımızın raflarında kartonların içinde bulduğumuz çift sarılı yumurtaların çoğu basitçe biyolojik uygulama salıncaklarıdır. Bu çift sarılı yumurtaların çoğu, bir tavuk henüz oldukça gençken ve vücudu yumurtlamaya adapte olduğunda üretilir.

Arada bir, tavuklar hiç sarısı olmayan bir yumurta bile üretebilir. Bu nadir yumurtalar “rüzgar yumurtaları” olarak bilinir ve genellikle bir tavuğun ilk yumurtlama çabası sırasında ortaya çıkar.