Nasıl Bir İnsan Pusulası Olabilirsiniz?

İster buharlı gemide bir yolculuk, ister çölde bir deve kervanı, isterse bir minivanda bir yaz yolculuğu olsun, yolcuların yolculuktan bu yana sorduğu bir soru var: Hâlâ orada mıyız? Ama buradan oraya gitmek her zaman bugünkü kadar kolay olmadı. Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) cihazlarından ve akıllı telefon haritalarından önce, ana yönleri (kuzey, güney, doğu ve batı) bilmek yolu bulmak için çok önemliydi.

Pusulanın icadından önce, insanlar onları doğru yöne yönlendirmek için doğaya güveniyorlardı. Yön belirlemeye yönelik bu doğal yöntemlerin çoğu bugün hala güvenilirdir. Örneğin Güneş, doğuyu ve batıyı tanımlamamıza yardımcı olur. Güneş her gün doğudan doğar ve batıdan batar.

Güneşin doğuşuyla karşı karşıyaysanız, orasının doğu olduğunu bilirsiniz. Kollarınızı doğuya bakarken kaldırırsanız, sol kolunuz her zaman kuzeyi, sağ kolunuz her zaman güneyi gösterir. Güneş’in rehberiniz olmasına izin vererek, sadece bir insan pusulası oldunuz!

 

Uzun zaman önce, korsanlar günlerini denizlerde yelken açarak geçirirdi. Okyanusun ortasında durup yön sormak için hiçbir yeri olmayan korsanlar, manyetik pusulanın yardımıyla usta denizciler haline geldi.

Manyetik pusula kullanmak için iğneyi izlemeniz yeterlidir. Manyetik pusuladaki iğne her zaman kuzeyi gösterecektir. Yani kuzeye gidiyorsanız, iğnenin gösterdiği yöne doğru hareket edin. Güneye gitmek istiyorsan, ters yöne git! Doğuya gitmek için, sadece sağınıza gidin veya batıya gitmek için solunuza gidin.