Muz Neden Morarır?

Muz hassas bir meyvedir. Soyulmaya, dilimlemeye, ufalanmaya ve kızartmaya dayanabilseler de, yaş onlara pek iyi davranmıyor. Bir zamanlar, neredeyse herkes, içinde lapa gibi kahverengi bir nokta keşfetmek için bir muzun kabuğunu soymuştur. Ama iyi muzları kötü yapan nedir? Muz morarmasını anlamak için muzun olgunlaşma sürecine bir göz atalım. Etilenle tanışın. Etilen, muz tamamen geliştikten sonra muzun kabuğunda bulunan bir hormondur. Meyvenin tadını, rengini, dokusunu ve yumuşamasını değiştirmekten sorumludur.

Marketten bir demet olgunlaşmamış yeşil muz aldığınızda, zaman ve etilen onları lezzetli, altın muzlara dönüştürür. Muz etilen ürettiği için meyvenin tadını daha tatlı ve daha az ekşi yapar, meyvenin rengini yeşilden sarıya çevirir ve meyveyi yumuşatır.

Ne yazık ki, etilenin durdurma düğmesi yoktur. Yenmeden bırakıldığında, muz “çürük” bir görünüm alana ve sonunda siyaha dönene kadar olgunlaşma süreci devam edecektir.

Olgunlaşma sürecinin gerçekleşmesini engelleyemezsiniz, ancak bunu yavaşlatmanın bir yolu muzları serin bir yere koymaktır. Onları marketten eve getirdiğinizde de poşetinden çıkarmalısınız. Muzları poşette bırakmak, etilen gazlarının birikmesine ve muzların çok hızlı olgunlaşmasına neden olur.

Bu bilgi sizin avantajınıza da olabilir! Muz canınız çekiyorsa ve salkım hala yeşilse, muzu kapalı bir torbaya koymak olgunlaşma sürecini hızlandıracaktır.

Olgunlaşmayı geciktirmek istiyorsanız muzları meyve kasesinden ve diğer meyvelerden uzak tutmayı unutmamak önemlidir. Muzlarınızı elma veya domates gibi (olgunlaşma için etilene de ihtiyaç duyan) diğer meyvelerle birlikte bir kaseye koyarsanız, ne olduğuna şaşırabilirsiniz.

 

Kasedeki komşu meyvelerin saldığı etilen aslında muzlarınızı olgunlaştırabilir! Aslında “bir çürük elma salkımı bozar” deyimi buradan gelir.

Bir fıçıdaki bir elma aşırı olgunlaşıp çürümeye başlarsa, çevredeki elmaların da aynısını yapmasına neden olur.

Bu nedenle meyve çiftçileri, olgunlaşma süreci başlamadan çok önce meyveleri hala yeşilken toplar ve gönderir. Yeterince olgunlaşmamış meyvelerin nakliyesi, market raflarına ulaştıklarında olgunluğun zirvesine ulaşmalarını ve nihayet yemek tabağınıza ulaştıklarında mükemmel lezzetli olmalarını sağlar.