Matematik, Yemek Pişirmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ünlü Amerikalı şef Julia Child bir keresinde “Eğer herhangi birini mutfakta tutması için etkileyebilir, orayı gerçek bir aile odası ve hayatınızın bir parçası haline getirebilirsem, o zaman çok mutlu olurum.” Bu ifade mutfağınız için doğru mu? Belki yetişkin bir aile üyesinin bir Bayram ziyafeti veya basit bir akşam yemeği hazırlamasına yardım ettiniz. Belki bir doğum günü pastası pişirmeye yardım ettiniz veya ikindi atıştırmalığı yaptınız. Mutfak, herhangi bir evin kalbidir. Karıştırmak, kaynatmak, kamçılamak ve savurmak için gidilecek yer.

Yine de mutfağın bir sınıf olabileceğini biliyor muydunuz? Bu doğru! Mutfak, öğrenmek için harika bir alandır. Ve yemek hazırlamaktan çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Mutfak matematik, sanat ve hatta bilim yapmak için mükemmel bir yerdir!

Minik çay kaşığından büyük ölçü kaplarına kadar mutfaklarımız aletlerle dolu. Matematik kavramlarını kara tahtadan yemek masasına taşımamıza yardımcı olabilirler. Temel tarifler bile matematik becerileri gerektirir. Tarifleri büyütmek veya küçültmek sizi kesirlere, çarpmaya ve bölmeye daha da derinden götürebilir!

Örneğin, bir çay kaşığı ile bir yemek kaşığı arasındaki farkı biliyor musunuz? Bir çay kaşığı sıvı onsun kabaca altıda biridir. Bir yemek kaşığı üç çay kaşığına eşittir.

Bir tarifi ikiye katlamanız gerektiğini düşünün. Altı çay kaşığı vanilya gerektirir. Kaç çay kaşığı vanilya tozuna ihtiyacınız var? Sadece bir çorba kaşığınız olsaydı, kaç yemek kaşığı vanilya eklerdiniz? On iki çay kaşığı ve dört yemek kaşığı dediyseniz, mutfağa hazırsınız!

Birlikte yemek pişirmek, bilgi açlığınızı beslemenin uygulamalı bir yoludur. Sayıları neden öğrenmeniz gerektiğini hiç merak ettiyseniz, mutfak hem eğlenceli hem de yararlı olarak matematiğe olan takdirinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Daha da önemlisi, mutfakta geçirilen zaman size, arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize birbirinizle bağlantı kurmanız için zaman tanır. Toplu tatlı anılar yaratmanın harika bir yolu. Birlikte yemek pişirmek, gününüzün olaylarını sevdiklerinizle paylaşmak için harika bir zaman olabilir.