Masalları Kaç Yaşındadır?

Külkedisi’nden Üç Küçük Domuza, Uyuyan Güzel’den Rapunzel’e, peri masalları tarih boyunca edebiyatın sevilen bir parçası olmuştur. 3 yaşından 93 yaşına kadar herhangi bir çocuğa sorun. Aslında çoğumuz hikayeleri ezbere biliriz – “bir zamanlar “Sonsuza kadar mutlu” Ama tam olarak bir peri masalı nedir? Ve ne zamandan beri varlar? Daha önce düşünülenden çok daha uzun süredir var olduklarını ve perilerden daha fazlasına sahip olduklarını öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Peri masalları, çok çeşitli karakterlere sahip halk hikayeleri veya fabllardır ve genellikle kendilerinde bazı büyülü unsurlar bulunur. Örneğin perilere ek olarak, prensler ve prensesler, krallar ve kraliçeler, cadılar ve devler, cüceler ve devler, elfler ve ejderhalar ve her türden konuşan hayvanlarla dolu peri masalları bulacaksınız.

Bu karakterler kendilerini hayvanların konuştuğu, lambaların cinler içerdiği, prenseslerin bir asır boyunca uyuduğu, aynaların en güzelini gösterdiği ve büyükannelerin her zaman göründükleri gibi olmadıkları büyülü dünyalarda bulurlar. Gerçekten de, fantastik, büyülü bir durum hayal edebiliyorsanız, muhtemelen onu içeren bir peri masalı vardır.

Bugün kütüphaneye yapılacak bir ziyaret, masallarla dolu düzinelerce kitap ortaya çıkaracak. Gerçi bu her zaman böyle değildi. En eski peri masalları, yazıya geçirilmeden önce bir nesilden diğerine tekrar tekrar anlatılırdı.

Sonunda, peri masalları birçok farklı kültürde toplandı ve yazıldı. Peri masallarını inceleyen

tarihçiler, ülkeler arasındaki büyük farklılıklara ve mesafelere rağmen bazı hikayelerin ne kadar benzer olduğunu keşfettiklerinde hayrete düştüler.

Örneğin, Külkedisi’nin basit hikayesini alın. Araştırmacılar, İngiltere, Fransa, Mısır, İzlanda, Sibirya, Çin, Kore ve Vietnam gibi ülkelerde temel Külkedisi hikayesinin benzer versiyonlarını ortaya çıkardılar. Bazı uzmanlar, aynı hikayenin her biri, geldiği kültüre dayalı benzersiz yönleri olan yüzlerce versiyonu olabileceğine inanıyor.

Uzun yıllar boyunca uzmanlar, peri masallarının 16. veya 17. yüzyılın başlarına dayandığına inanıyorlardı. Bu tahmin, ilk yazıldıkları zamana dayanıyordu ve ilk yazılı olarak ortaya çıkmadan önce birkaç nesil sözlü geleneğe izin veriyordu.

Ancak son zamanlarda araştırmacılar, farklı kültürlerde peri masallarında kullanılan kelimeleri incelemek için biyologların tekniklerini kullandılar. Bulguları, birçok peri masalının önceden düşünülenden binlerce yıl daha eski olduğunu gösteriyor.

Örneğin, Jack ve Fasulye Sırığı, Doğu ve Batı Hint-Avrupa dillerinin ilk kez ayrıldığı 5000 yıl önce anlatılan bir grup hikayeye kadar uzanabilir. Aynı şekilde, Güzel ve Çirkin ve Rumpelstiltskin’in ikisi de 4.000 yıldan daha eski olabilir.

Bununla birlikte, en eski peri masalı, sihirli güçler karşılığında ruhunu Şeytan’a satan bir demirciyi anlatan Demirci ve Şeytan olabilir. Araştırmacılar, bu eski peri masalının 6.000 yıl öncesine, Tunç Çağı’na kadar uzanabileceğine inanıyor!