Kuşlar Neden V Şeklinde Uçar?

Tüm kuşlar göç etmese de çoğu göç eder. Bunlara “göçmen kuşlar” denir. Kuşların göç etme nedenleri değişkenlik gösterir ancak tipik olarak yiyecek veya hava durumunu içerir. Kuzey yarımkürede, birçok kuş, kuzey habitatlarında hayatta kalamayacakları kadar havaların çok soğuduğu kış aylarında güneye göç eder. Bahar geldiğinde kuşlar evlerine dönerler. Ailenle hiç seyahat eder misin? İnsanlar genellikle tatil için veya sadece mağaza gezileri için birlikte seyahat ederler. Diğerleri yalnız seyahat etmeyi tercih eder. Kuşlar da aynı şekilde! Bazı kuşlar yalnız göç eder, diğerleri çiftler halinde seyahat eder ve çoğu büyük sürüler halinde hareket eder.

Ötücü kuşlar genellikle sürüler halinde göç ederken, kazlar gibi daha büyük kuşlar oluşum halinde göç ederler. Çoğu zaman bu göç V harfi şeklini alır. Bu kuşların V şeklinde uçmayı tercih etmelerinin nedeni, araştırmacıları uzun yıllar şaşırtmıştır. V şeklindeki oluşumu açıklamak için iki teori vardır.

En çok kabul gören teori, sürü oluşumunun aerodinamiği etkilediğidir. Bu, kuşların bu oluşumu aldıkları anlamına gelir çünkü uçmalarını kolaylaştırır. Kuşlar kanatlarını çırparken, kanat uçlarından akan hava, V’nin arkasındaki kuşlara ekstra bir kaldırma kuvveti sağlar. Bu, kuşların uçmak için ihtiyaç duyduğu enerji miktarını azaltır. Bu kuşların ne kadar uzağa uçtuğunu düşünürsek bu oldukça faydalı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, V’nin önünde uçmak, arkada uçmaktan daha zordur. Göç boyunca, kuşlar sırayla V’nin önüne geçerler, böylece hiç kimse çok yorulmaz. Bir kuş yönlendirmekten yorulduğunda V’nin arkasına düşer. Sürünün geri kalanının yardımıyla enerjisini geri kazanabilir. Bu süreç, kuşların dinlenmeye ihtiyaç duymadan uzun mesafeler uçmasına yardımcı olur.

İkinci teori, bir V’de uçmanın, her kuşa, sürü uçarken her kuş için daha iyi bir görüş açısı sağladığını öne sürer. Bu, kuşların sürünün her bir üyesini takip etmelerini kolaylaştırır. Savaş pilotları grupları genellikle aynı sebepten dolayı uçaklarını V şeklinde düzenlerler.