Köpekler Konuşabilir mi?

Ailenizin evcil hayvanı var mı? Eğer öyleyse, hayvanların genellikle harika dinleyiciler olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Herhangi bir sırrı bir kedi, kertenkele veya akvaryum balığı ile paylaşın, onlar onu kimseye söylemeyecektir. İnsanlığın en iyi arkadaşı olan köpek, aynı zamanda mükemmel bir sırdaştır. Ama hiç köpeğinizin konuşmasını dilediniz mi? Eğer öyleyse, iyi haberlerimiz var! Köpekler insanlarla aynı şekilde konuşmasa da bu hayvanlar iletişim kurar. Kurtlardan gelen köpekler çok sosyal yaratıklardır. Kokular, sesler ve jestler aracılığıyla birbirleriyle “konuşurlar”.

İnsanlar köpek iletişiminin birçok biçimini anlayabilir – sadece ne arayacaklarını bilmeleri gerekir! Çoğu köpek sahibi havlamanın ne anlama geldiğini bilir. Genellikle bir köpeğin insanlarına yakınlarda başka insanların veya hayvanların olduğunu söyleme şeklidir. Ancak köpek iletişiminin başka bir biçimi, bir köpeğin ne düşündüğüne daha da derin bir bakış sunar. Beden dili tabii ki!

Beden dili, içsel düşünceleri veya duyguları ifade eden herhangi bir hareket veya pozisyon olabilir. Hiç kuyruğunu sallayan bir köpek gördünüz mü? Bu beden dilinin bir şeklidir. Kuyruğun sallanmasının köpeğin mutlu olduğu anlamına geldiğini duymuş olabilirsiniz. Ancak, bu her zaman böyle değildir.

Sallanan bir kuyruk, yüksek duyguyu iletir. Mutlu, endişeli ve hatta korkmuş hissediyor olabilir. Köpeklerinin vücut diline çok dikkat eden köpek sahipleri, genellikle belirli kuyruk sallamalarının anlamını anlayabilirler. Bunu kuyruk hareketlerinin hızını, konumunu ve yönünü okuyarak yaparlar.

Bir köpeğin duruşu da ne düşündüklerini veya hissettiklerini iletebilir. Örneğin, sinmiş bir köpek muhtemelen korkar veya strese girer. Bir köpek ağırlığını öne doğru kaydırırsa, muhtemelen bir şeye ilgi duyuyordur. Hiç bir köpeğin göğsünü yere indirerek yay verdiğini gördünüz mü? Bu genellikle oynamak istedikleri anlamına gelir.

Köpekler, insanlarla gözleri ve yüz ifadeleri de dahil olmak üzere birçok farklı şekilde iletişim kurar. Bununla birlikte, insanlar köpek arkadaşlarıyla konuşmanın başka bir yolunu da bulmuşlardır. Ve ister inanın ister inanmayın, gerçek kelimeler kullanan köpekleri içerir!

Christina Hunger adında bir insan ile başladı. Köpeği Stella yavruyken, Hunger ilginç bir şey fark etti. Stella’nın, yürümeye başlayan insan çocukların konuşmaya başlamadan hemen önce kazandığı iletişim becerilerinin çoğuna sahip olduğunu gördü.

Bu, Hunger’a Stella’ya güçlendirici ve alternatif iletişimi (AAC) kullanmayı öğretmesi için ilham verdi. AAC, sözlü olarak konuşamayan kişiler için konuşmanın yerini alan araçlar içerir. Stella için Hunger kaydedilebilir düğmeleri kullanmayı seçti.

Bugün, Stella’nın 45’in üzerinde düğmesi var. Basıldığında, her biri farklı bir kelime çalar. Sahibine “su”, “oyun” ve “dışarıda” gibi şeyler istediğini söyleyebilir. Stella, cümleler oluşturmak için bir seferde en fazla beş kelimeyi birleştirmeyi bile öğrendi.

Açlık kısa süre sonra Stella’nın ilerlemesini dünyayla paylaştı. Diğer evcil hayvan sahiplerinin köpekleriyle AAC kullanmayı denemeleri uzun sürmedi.

Köpekler aslında AAC kullandıklarında ne söylediklerini biliyorlar mı? Birçok insan cevabın evet olduğuna inanıyor. Diğerleri, köpeklerin sadece insanlarını memnun etmek için düğmelere bastığını Düşünüyor.

Tabii ki, köpeklerin iletişim kurmak için düğmelere ihtiyacı yok! Havlamalar, ulumalar ve hırıltılar onlara çok yakışıyor gibi görünüyor. Bir dahaki sefere bir köpeğe yaklaştığınızda, vücut dillerine çok dikkat edin.