Flamingolar Neden Pembedir?

Gün batımından ilham alan canlı pembe ve turuncu tüyleriyle flamingolar, kuş dünyasının en iyi giyinen kuşlarından bazılarıdır. Yine de bu şekilde doğmadılar! Bebek flamingolar aslında gri tüylerle doğarlar.

Ayırt edici pembe renkleri, seçici beslenmeleri sayesinde zamanla gelişir. Flamingolar ne yer? Bir flamingo’nun diyeti, esas olarak, karotenoid adı verilen pigmentlerde yüksek olan karides ve algler gibi suda yaşayan organizmalardan oluşur.

Karotenoidler, karideslerin kaynatıldığında griden pembeye dönüşmesine neden olan pigmentlerle aynıdır. Flamingo’nun imza rengini korumak için karotenoidler gereklidir. Bir flamingo, böcekler, tohumlar veya meyvelerle beslenen diğer kuşlara benzer bir yemek planı benimserse, tüyleri sonunda beyaz veya soluk bir pembe olur.

Algler, ailenizin alışveriş listesinin başında olmasa da, insanlar karotenoidler açısından zengin yiyecekler de yerler. Bu pigmentler, havuç, kayısı, kabak, mango ve tatlı patates gibi sevdiğimiz kırmızı, sarı ve turuncu meyve ve sebzelerin çoğundan sorumludur. Ancak çeşitli ve dengeli beslenme sayesinde, cildimizin bir gecede renk değiştireceğinden endişe etmeden bu karotenoid dolu gıdaların tadını çıkarabiliriz.