Evden Çıkmadan Dünyayı Gezebilir Misiniz?

Kuzey Kutbu’nda bir köpek kızağına binmenin nasıl bir şey olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ya da İspanya’da Flamenko dansı mı? Bu büyük dünyada merak edilecek çok fazla yer var ve onları çok uzaklara gitmeden deneyimlemenin birçok yolu var.

80 Günde Devri Alem’de yazar Jules Verne okuyucuları dünya çapında aksiyon dolu bir maceraya götürüyor. Kitaplar, memleketinizden bile ayrılmadan kendinizi dünyanın herhangi bir yerine götürmek için harika bir kaynaktır!

Yerel kütüphanenizi ziyaret etmek, Venedik’te bir gondol üzerinde yüzmeye veya bir Afrika safarisine başlamanıza neden olabilir. İlgilendiğiniz bölge, ülke veya kültür ne olursa olsun, manzaraları, sesleri ve kokuları tanımlamak için metin ve resimler kullanarak sizi oraya götürebilecek birçok kitap var. Tedarik etmeniz gereken tek şey hayal gücünüz!

Seyahate çıkmadan başka nasıl yeni yerler keşfedebilirsiniz? Hiç Hint samosası yedin mi? Ya da Almanya’dan şnitzele ne dersiniz? Belirli bir bölgeye özgü mutfağı tatmak, yeni bir yeri deneyimlemenin harika bir yoludur.

Hint, Etiyopya, Fransız veya Yunan mutfağında uzmanlaşmış bir restoranı ziyaret edebilirsiniz. Evde farklı yemekler yapmak için çevrimiçi tarifler de bulabilirsiniz. Sadece açık fikirli ol. Size garip gelen bazı yiyecekler dünyanın diğer bölgelerinde oldukça normaldir.

 

Farklı bir yere ulaşmanın bir başka yolu da müzik dinlemektir. Kitaplığınızda kitapların yanı sıra ödünç alabileceğiniz müzik CD’leri de var. Japonya, İrlanda veya Brezilya’dan müzik bulmak için bir kütüphaneciden yardım isteyin.

Ayrıca çevrimiçi olabilir ve çeşitli müzik sitelerinde akan dünya müziğini dinleyebilirsiniz. Dünyanın diğer kültürlerinden ve bölgelerinden kaç farklı müzik türü örnekleyebilirsiniz?