Distopya Nedir?

Geleceği düşündüğünüzde ne hayal ediyorsunuz? Uçan arabaları hayal ediyor musunuz? Belki daha sağlıklı bir gezegen hayal ediyorsunuz. Ya da belki de çok daha kasvetli bir gelecek hayal ediyorsunuz. Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Pek çok yazar, çok az insanın yaşamak isteyeceği gelecekler hakkında yazmıştır. Bu hikayeler parlak bir gelecek vizyonu yerine distopyaları tasvir eder.Distopya nedir? Kısacası, bir Ütopyanın tam tersi. Distopya, çoğu insanın mutsuz, hatta perişan halde yaşadığı bir toplumdur. Yazarlar genellikle bu gelecekleri hayal eder. Ancak, bazen gerçeklikten ilham alırlar.

Hiç distopik kitap okudunuz mu? Birçoğunun birkaç ortak noktası var. Örneğin, genellikle sıkı hükümet kontrolüne sahiptirler. İnsanların mahremiyeti çok az olabilir veya hiç olmayabilir. Hükümet sert yasalar koyabilir ve hatta halkı sansürleyebilir.

Diğer distopyaların hiçbir hükümeti yoktur. Anarşi içerebilirler. Bu toplumlarda hayat bir hayatta kalma mücadelesidir. Karakterler gün boyunca hayatta kalabilmek için birbirleriyle veya doğaya karşı savaşırlar.

Birçok distopik hikayede insanlar doğadan koparılır. Çoğu zaman, Dünya’nın kaynaklarının tamamını veya çoğunu kullanmışlardır. Bazı distopik hikayeler tamamen şehirlerde geçiyor. Çoğu zaman, karakterler doğal dünyayla hiçbir şekilde etkileşime giremezler.

Sosyal sistemler de genellikle distopik hikayelerde bozulur. Çoğu durumda, katı bir hükümet bunu gerçekleştirir. Çoğu zaman, tüm insanlar için tek bir dini zorunlu kılar. Ayrıca dini tamamen yasaklayabilir. Distopyalar ayrıca aile yapısına saldırma eğilimindedir. Bunu aile üyelerini birbirine düşman ederek yapıyorlar.

 

Bazı distopik hikayeler ileri teknoloji içerir. Halkı kontrol etmek veya seçilmiş birkaç kişi için hayatı kolaylaştırmak için kullanılabilir. Bu cihazlara erişimi olanlar sadece iktidardakiler olabilir.

Distopik edebiyattan en bilinenler, “1984”, “Hunger Games” ve “The Giver”dır. “Divergent” veya “The Scourge” hakkında bilginiz var mı? Bunlar aynı zamanda distopik gelecekleri de tasvir ediyor.

Distopik tür büyük ve her zaman büyüyor. Gelecekle ilgili bir hikayeye neleri dahil ederdiniz? Daha iyi bir dünyanın resmini çizer misin? Yoksa distopyaları betimleyen yazarlar arasına katılır mısınız?