Çok Farklı Bir Çizgi Roman ve Film: Scott Pilgrim

Bryan Lee O’Malley tarafından yaratılan ve daha sonra Edgar Wright abimiz tarafından beyaz perdeye uyarlanan muhteşem bir eser. Peki neden bu kadar muhteşem? Öncelikle konuyu ele alım, Scott 23 yaşında Toronto’da yaşayan ve Sex Bob-omb adlı grupta bas gitar çalan ve Ramona Flowers adında Amerikalı bir kıza âşık olmuştur ve onun “yedi kötü eski sevgili”sini yenmek zorundadır.

Çizgi romanın içeriğine gelicek olursak çizgi roman karakterlerlerin o dünyayı bir bilgisayar oyunu, romantik komedi. bilim kurgu tadında yaşayabiliyorlar. Yani çizgi roman o duruma göre atmosferini aniden degiştirebiliyor ve bu okuyucuya muhteşem bir his yaşatabiliyor mesela ben Scott ve Ramona öpüştüğünde sayfanın alt kısmında ”Aferin Scott bunu başardın, şimdi sayfayı çevir” yazısını ilk gördüğüm zaman çok gülmüştüm.

Spoiler vermeden başka bir örnek vermek gerekirse Scott, her düşman yendiğinde yerlere para düşmeside çok eğlenceli. Bu yüzden kendisi gerçek anlamda çok farklı bir çizgi roman ve hepinizin okumasını tavsiye ediyorum. Tabii ki Türkçe’ye çevrilmemiş bu yüzden kendi dilinde okumanız gerekiyor (ki zaten kendi dilinde okuyun çünkü bazı espriler eminim Türkçeye çevrilse hiç komik olmaz )

Filme gelicek olursak Edgar abimiz çok iyi iş çıkarmış çok belli Scott Pilgrim için tutkuluğu olduğuna çünkü gerçekten çok iyi bir uyarlama olmuş. Çizgi romanı okuduktan sonra filmi izlediğiniz zaman bazı sahneleri direkt olarak çizgi romandan aldığını görebiliyorsunuz. Aynı şekilde filmde çok uçuk kaçık, her an her şey olabiliyor.

Kesinlikle ya filmini ya da çizgi romanını okuyun ve bu muhteşem eseri deneyimleyin…