Bitkiler Böcek Yiyebilir mi?

Bir orman düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Havada uçan muhteşem kuşlar? Ormanda sinsi sinsi dolaşan maymunlar ya da diğer egzotik yaratıklar? Yoksa bitkileri mi düşünüyorsun? Muhtemelen hayır, değil mi? Sonuçta bitkiler dünyadaki en heyecan verici canlılar değiller. Orada oturup topraktan su ve besinleri emerler, değil mi? Yoksa bazı bitkiler daha fazlasını mı yapıyor?

Zaman zaman böcekleri ve hatta küçük hayvanları yiyen bazı bitkiler olduğuna inanır mısınız? Bu doğru! Bu egzotik şeylere etçil bitkiler diyoruz. Çoğu etçil bitkinin küçük böcekleri yemesine rağmen, tropik bölgelerdeki daha büyük etçil bitkilerin fareleri, kuşları ve kurbağaları yakaladığı bilinmektedir.

Birçok öğrencinin aşina olduğu etçil bir bitki, Venüs sinek kapanıdır. Eşsiz “çeneleri” sinekler ve diğer küçük böcekler tarafından tetiklenebilir. Çeneleri avına kapandığında, böceği besinleri için emilebilecek bir yapışkan madde ile parçalayan enzimler salgılar.

Etçil bitkilerin başka örnekleri de var. Örneğin sürahi bitkisi, böcekleri yakalayabilen şampanya flütleri gibi yapraklara sahiptir. Güneş Gülleri ise kurbanlarını yapışkan dokunaçlarla tuzağa düşürür. Akarsularda büyür.

Etçil bitkiler, toprağın çok ince olduğu ve gerekli besin maddelerinin bulunmadığı alanlarda yetişme eğilimindedir. Bu bitkiler hayatta kalabilmek için ihtiyaç duydukları besinler için başka kaynaklar bulmalıdır. Böcekleri yakalamak ve sindirmek, bu eşsiz bitkilerin hayatta kalmasını sağlar. Ne yazık ki, insan ve çevresel faktörler, vahşi etçil bitkileri bulabileceğiniz sınırlı ortamları tehdit etmeye devam ediyor.

Birçok insan için, bir bitkinin bir hayvanı yemesi düşüncesi çok garip görünüyor. Hatta birden fazla kişi bu fikri korkunç bir hikayeye veya filme dönüştürmüştür. Endişelenmeyin, etçil bitkiler insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Küçücük bir böcek boyutunda değilseniz, bir Venüs sinek kapanına ya da bir sürahi bitkisine av olmaktan korkmanıza gerek yok.