Arılar Neden Vızıldar?

Arılar söz konusu olduğunda, tüm bu vızıltıların ne hakkında olduğunu merak edebilirsiniz. Cevap, onların Dünya gezegeninin büyük ekosisteminin oldukça önemli bir parçası olduklarıdır. Aslında, bazı uzmanlar, insanların tükettikleri yiyeceklerin üçte biri kadar teşekkür etmesi gereken arılar olduğunu tahmin ediyor. Onlar dünyanın en büyük tozlayıcılarından biridir.

Arıların neden vızıldadığını hiç merak ettiniz mi? Ses, böceğin havada uçarken hızlı kanat vuruşları tarafından üretilir. Bu, insan kulağının vızıltı olarak algıladığı titreşimler yaratır. Bir arı ne kadar büyükse, kanatları o kadar yavaş çırpar. Kanatları ne kadar yavaş çırparsa, uğultu sesi o kadar düşük olacaktır.

Ancak vızıltı sadece gösteri için değil, aynı zamanda önemli bir amaca da hizmet ediyor. Bombus arıları gibi belirli türler bir çiçeği ziyaret ettiğinde, kanatlarının ve vücutlarının vızıltı ve titreşimleri çiçekteki polenlerin sallanmasına neden olur. Polen daha sonra arının vücuduna yapışır. Arının ziyaret etmek için durduğu bir sonraki çiçeğe bırakılır. Polenin çiçekten çiçeğe bu geçişine “tozlaşma” denir.

Arılar ayrıca kendilerini veya kovanlarını savunurken vızıldar. Doğada bir arıya çok yaklaştıysanız, bunun doğru olduğunu bilirsiniz! Tanıdık vızıltı, çevrenizi kontrol etmeniz ve gördüğünüz arılardan uzaklaşmanız için sizi uyaracaktır. Aksi takdirde, böceklerin tozlaşma çalışmalarını kesintiye uğratabilir ve bu süreçte acı verici bir acı çekebilirsiniz.