Ahtapot Kaç Kollu Vardır?

Bilindiği Üzere Ahtapotların Sekiz Kolu Yoktur.
Ahtapotların altı kolu ve iki bacağı vardır, bazen yanlışlıkla adlandırıldığı gibi sekiz dokunaç yoktur. Sekiz bacaklı yumuşakçalar, yemek için hangi kolu kullandıkları konusunda bile bir tercihe sahiptir. Rahatsız edici bir şekilde, nadir durumlarda kendi kollarını tükettikleri biliniyor.

Avrupa’daki Sea Life merkezlerindeki araştırmacılar tarafından 2008 yılında yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları, ahtapotların vücutlarının arkasında bulunan iki uzuv kullanarak deniz tabanında manevra yaptığını ve süründüğünü ortaya çıkardı. Kalan altı uzuv, ağırlıklı olarak besleme ve tahrik için kullanılır.

Bilim adamları ahtapotların davranışlarını analiz ettiler ve kayaları ve deniz yatağını aşmak için arka ayaklarıyla itilmelerini gözlemlediler. Kalan uzuvları yüzmek veya okyanus tabanında ilerlemek için kullandılar.

Çalışmanın amacı, dünyanın en zeki omurgasızlarının vücudun bir tarafını mı yoksa diğer tarafını mı tercih ettiğini veya daha spesifik olarak sol elini mi yoksa sağ elini mi kullandığını belirlemekti.

Ahtapotların 2.000 gözleminin ardından, bilim adamları kafadanbacaklıların çok yönlü olduğu sonucuna vardılar; bununla birlikte, birçoğu yemek için üçüncü kolunu önden kullanmayı tercih ediyor. Araştırmacılar, yalnızca gözleri zayıf olan ahtapotların kollarının bir tarafını tercih etme eğiliminde olduğunu buldu. Bu detay kafadanbacaklıları baskın taraflarından besleyebilen hayvan bakıcıları için faydalıdır.

Ahtapot kollarının altındaki vantuzlar ne işe yarar? Aslında oldukça güçlüler. Ortalama bir ahtapot 240 emiciye sahiptir ve daha büyük olanları 15 kiloya kadar büyüyebilirler. Deniz canlıları vantuzlarını tek tek çalıştırabilirler, hareket etmek ve avlarını yakalamak için kullanabilir.

Soru
Ahtapotun 8 kolu mu yoksa 8 bacağı mı var?
Cevap
Ahtapotun 6 kolu mu yoksa 6 bacağı mı vardır